Dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Dębniku historia to ważny temat. Chcemy, by nas łączyła. Dlatego, próbując dotrzeć do kolejnych generacji, wybieramy naturalny dla nich język oraz narzędzia. Chcemy, aby weszli oni w rolę badaczy historii i sami odnaleźli ślady bohaterów w ich lokalnej przestrzeni. Mogą to być osoby, zapiski, miejsca, które łączą się z historią Państwa Podziemnego. Nie muszą dotyczyć tylko walki zbrojnej, ale również działalności cywilnej,
Z tego właśnie powodu nasi uczniowie wzięli udział w konkursie „Śladami bohaterów Armii Krajowej”. Jego celem było zainteresowanie młodzieży historią poprzez wykorzystanie nowoczesnych środków komunikacji.
Lokalna historia jest dla nas ważna i chcemy by pamięć o tych, którzy walczyli za nas, za nasz wolny kraj. By przetrwała i by młode pokolenia również o niej pamiętały i przekazywały ją dalej.
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski.
Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. Tak jak w czasie wojny robili to żołnierze AK.
Dziś uczniowie naszej szkoły wraz z prezesem Stowarzyszenia SPAK- Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej w Namysłowie Włodzimierzem Putkowskim zawiesili tablicę upamiętniającą postać Józefa Rabiegi, a także teren byłych Zakładów Przemysłu Ziemniaczanego w Namysłowie, w których w latach 1942-1944 mieściło się dowództwo batalionu Porucznika Józefa Rabiegi.
„W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, w hołdzie żołnierzy Armii Krajowej, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym na świeżym powietrzu, pomnik i tekst
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, stoi i na świeżym powietrzu
Może być zdjęciem przedstawiającym 5 osób, ludzie stoją i na świeżym powietrzu
Skip to content