Dnia 22.10.2021r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Dębniku wraz z nauczycielami mieli przyjemność uczestniczyć w III Sympozjum Naukowym „Wpływ Prymasa Tysiąclecia bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego na losy Europy, Polski i środowiska lokalnego” w Czerwiennem. Sympozjum zostało otwarte uroczystą Mszą świętą dziękczynną za dar życia i posługi bł. Stefana Wyszyńskiego w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Czerwiennem na Bachledówce. Podczas spotkania odbyło się podsumowanie ogólnopolskiego konkursu „Prymas Wyszyński, Człowiek niezwykłej miary”, w którym udział brali uczniowie naszej szkoły. Wyróżnienie zdobył uczeń klasy VIII Bartłomiej Chmura, tym samym zdobywając nagrodę w postaci najnowszego modelu opaski MI Band6 . Serdeczne gratulacje!!

Po uroczystym rozdaniu nagród przyszedł czas na część merytoryczną, której pierwszym punktem był wykład prof. dr hab. Janusza Zbudniewka z zakonu paulinów w Warszawie. „Błogosławiony Stefan Kardynał Wyszyński obrońcą narodowego ducha”.

Następnie uczestnicy spotkania mieli możliwość wzięcia udziału w prelekcji prof. dr hab. Krystyny Czuby z Instytutu Prymasowskiego w Warszawie „Miłość do Kościoła i Matki Bożej”.

Kolejnym punktem programu było spotkanie z prof. dr hab. Anną Mlekodaj z Krakowa, którego myślą przewodnią było: „Prymas Tysiąclecia na Podhalu. Z dziejów recepcji postaci błogosławionego Stefana kard. Wyszyńskiego”.

Następnie prof. Jan Żaryn z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej w Warszawie omówił wpływ Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego na losy Europy i Polski.

Uczestnicy sympozjum mieli również przyjemność uczestniczenia w wykładnie „Prymas na Bachledówce” – o. Jerzego Kielecha – wykładowcy z Seminarium Duchowego o. Paulinów w Krakowie, proboszcza Parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Czerwiennem na Bachledówce.

Po zakończeniu sympozjum uczniowie wraz z nauczycielami mieli okazję zwiedzić Zakopane oraz poznać wiele ciekawych miejsc związanych z pobytem bł. Stefana kard. Wyszyńskiego na Podhalu. Uczniowie odwiedzili również Muzeum Tatrzańskie, gdzie mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach robienia najbardziej charakterystycznego dla polskich gór sera – oscypka.

Jesteśmy bardzo dumni z osiągnięć uczniów naszej szkoły oraz z możliwości, jakie daje nam nasz organ prowadzący Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich. Dzięki temu, możemy z dnia na dzień coraz bardziej poszerzać horyzonty swojej wiedzy oraz wzbogacać nasze życie duchowe. To wielki przywilej móc należeć do naszej wspólnoty szkolnej.

Julia Bratosiewicz